Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Comfortable? Yes! Elegant? Yes again! A softly upholstered dining chair in the style of the Fifties. A softly upholstered dining chair in the Fifties style, on slender legs with many chic details, such as gold feet and Chesterfield buttons on the back. It looks as decorative as a cocktail chair and will certainly be a cosy seat for your favourite people at many dinner parties.
- Comfortable upholstered chair with elegant Chesterfield details
- A glamorous look with golden feet and two-tone upholstery
- Modern styling with Fifties' borrowings, such as the retro legs
- Royal club feeling thanks to the leather look with visible seams
- A decorative piece of furniture that offers a high level of seating comfort and also features easy-care upholstery
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 89 cm |
| Width | 52 cm |
| Depth | 61 cm |
| Weight | 6 kg |
| Volume (packed) | 0,34 m³ |
Product information
| Color : | Black, Brown |
|---|---|
| Details: | Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Seat height, Textile properties |
| Print catalogue: | Cover: 100 % Textile polyurethane-coated, Upholstering: 26 kg/m³ Polyester, Legs: Steel lacquered, Corpus: Steel powder-coated, 110 kg Max. load-carrying capacity, Knocked-down, 48 cm Seat height, 40000 Martindale |
| Room: | Dining room |
| Season: | Saison2018-2 |
| Specials: | In stock |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in