Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Decorative candlesticks made of coloured glass invite you to arrange them in a group of other glass objects and coloured vases as light catchers on the window sill or console table. The Marvelous candlesticks are particularly fine examples because they are handmade.
- A tall candlestick made of differently coloured and embossed glass in green-grey and lilac-pink for pillar candles
- A glass object as if from the workshop of an artist, which plays with geometric shapes and structures
- Objects made of coloured glass represent the new lightness in decorating
- Every Marvelous candlestick is handmade and therefore unique - it may therefore show slight variations from the illustration
- Available in other colours and as vases - especially attractive when arranged in a group
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 49 cm |
| Width | 12 cm |
| Depth | 12 cm |
| Weight | 1.6 kg |
| Volume (packed) | 0,07 m³ |
Product information
| Color : | Brown, Green, Purple, Red, Rose |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Hand-crafted, Not dishwasher safe |
| Print catalogue: | Glass Plated, Hand-crafted, Each peace unique, Not dishwasher safe |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2020-1 |
| Series: | Marvelous |
| Specials: | In stock, US-Fit |
| Topic: | Christmas, Mothers Day |
| Marketing calendar: | October |
Reviews
Log in