Accedere con il proprio account utente per visualizzare il prezzo dell'articolo.
Accedi
Descrizione
The round shell shape was a classic design feature of Art Deco chairs and still looks great today. Brass details and the simple steel frame give the chair elegance, while the leather-look upholstery adds an exclusive touch. No wonder that this armchair is well suited for modern rooms as well as glamorous interiors.
- Classic chair with rounded back and armrests in an elegant design idiom, in grey and black with a brass accent
- Whether as a cocktail lounge chair, dining table chair or in the office for your desk: it is a perfect companion with lots of flair
- Style allrounder: the leather look in grey matches modern white tables and also wooden tables in the industrial style
- The rounded, continuous arm and backrest and the pleasant upholstery make this chair so comfortable
- Robust and easy to clean: the cover made of coated fabric is the perfect everyday partner
Dimensioni/ Peso (senza imballaggio)
| Altezza | 78.5 cm |
| Larghezza | 57.5 cm |
| Profondità | 55 cm |
| Peso | 7.8 kg |
| Volume (imballato) | 0,26 m³ |
Informazioni sul prodotto
| Camera: | Sala da pranzo, Soggiorno |
|---|---|
| Colore: | Grigio, Nero |
| Details: | altezza del sedile, massima capacità di carico, smontato |
| Catalogo di stampa: | cremagliera:, copertina: 100 %, rivestimento: 24 kg/m³, sede: Legno laminato, schienale: Pannelli di fibre a media densità, piede / base:, 110 Kg,, 49 cm |
| Serie: | Boulevard |
| Speciali: | Deals, In magazzino |
| Stagione: | Saison2019-2 |
Valutazioni
0 su 0 recensioni
Durchschnittliche Bewertung von 0 von 5 Sternen
Accedi