Connectez-vous à votre compte d'utilisateur pour voir le prix de l'article.
Se connecter
Description
A touch of humor meets classic design: this two-piece mug set combines timeless elegance with a tongue-in-cheek twist. The fine porcelain in pure white becomes a stylish statement piece at the breakfast table thanks to a lovingly hand-painted motif. Whether as a charming start to the day or as a topic of conversation over coffee - enjoyment with personality is served here. Thanks to the glazed finish, the set is not only a visual highlight, but also suitable for everyday use and easy to clean. Particularly effective in combination with simple cutlery, colorful napkins or playful retro-look accessories.
- Coffee cup and saucer set of 2 made of porcelain in white, 6.5 x 19 x 19 centimeters (H/W/D)
- The motif makes the white tableware set with its simple, classic design a fun eye-catcher
- The hand-painted decor brings good humor to the kitchen table
- Made from high-quality, glazed ceramic, the mug is as functional as it is decorative
- Suitable for dishwasher and microwave -perfect for everyday use or special occasions
Dimensions/ poids (sans emballage)
| Hauteur | 6.5 cm |
| Largeur | 19 cm |
| Profondeur | 19 cm |
| Poids | 0.48 kg |
| Volume (emballé) | 0,11 m³ |
Informations sur le produit
| Couleur: | Blanc |
|---|---|
| Details: | adapté au lave-vaisselle, adapté au micro-onde, chaque pièce est unique, peint à la main, quantité de remplissage |
| Catalogue imprimé: | Porcelaine vernissée, chaque pièce est unique, adapté au micro-onde, adapté au lave-vaisselle, 160 ml quantité de remplissage, peint à la main |
| Pièce: | Cuisine, Salle à manger |
| Speciaux: | En stock, US-Fit |
| Série: | Favola |
| Calendrier marketing: | Juin |
Évaluations
Se connecter