Connectez-vous à votre compte d'utilisateur pour voir le prix de l'article.
Se connecter
Description
Black from the backrest to its long legs, plus the finely curved lines - that's what makes this bar stool so desirable. It looks elegant but not too distinguished, it is adaptable but not boring. We should also add how comfortable it is: the seat and backrest are finely upholstered and feature easy-care, leather-look upholstery. Also available as a chair.
- Comfortably upholstered bar stool in a swinging retro design - all in black.
- The recess on the backrest and the attractive all-round cross-stitch seam are particularly eye-catching.
- No corners and edges and therefore particularly comfortable, whether at the kitchen counter or in the house bar.
- The coated cover looks like leather, but is much less complicated and particularly easy to care for.
- Wipe with a damp cloth.
Dimensions/ poids (sans emballage)
| Hauteur | 91 cm |
| Largeur | 53 cm |
| Profondeur | 49 cm |
| Poids | 6.1 kg |
| Volume (emballé) | 0,23 m³ |
Informations sur le produit
| Couleur: | Noir |
|---|---|
| Details: | capacité de charge maximale, démonté, hauteur d'assise |
| Catalogue imprimé: | Revêtement: Textile enduit de polyuréthane, Rembourrage: 24 kg/m³ Polyuréthane, Coque d'assise: Lamibois Naturel, Pied/Pieds: Acier revêtu par poudre, 130 kg capacité de charge maximale, démonté, 65 cm hauteur d'assise |
| Pièce: | Bar |
| Speciaux: | En stock, PRIMA |
| Série: | Reunion |
Évaluations
0 de 0 évaluations
Durchschnittliche Bewertung von 0 von 5 Sternen
Se connecter