Connectez-vous à votre compte d'utilisateur pour voir le prix de l'article.
Se connecter
Description
High dining at the stand-up table, breakfast at the kitchen counter or enjoying a glass of wine at the home bar - it's less fun without a comfortable stool. The Country Life upholstered barstool is seductive with its genuine hide upholstery, and at the same time adds cosiness and country charm to the home.
- A square barstool with a black steel frame and a cover made of real goatskin - each piece is unique
- Stylishly matched to the wooden home bar - rich in contrast with modern counters
- Natural materials such as hide immediately bring cosiness and warmth to every room
- Hide barstools like this one are an ideal choice for the modern country house or chalet style
- As a natural material, hide balances the temperature and never gets cold. Small, fresh stains can simply be wiped off with a damp cloth
Dimensions/ poids (sans emballage)
| Hauteur | 74 cm |
| Largeur | 35 cm |
| Profondeur | 35 cm |
| Poids | 5 kg |
| Volume (emballé) | 0,12 m³ |
Informations sur le produit
| Couleur: | Blanc, Marron |
|---|---|
| Details: | capacité de charge maximale, non déhoussable |
| Catalogue imprimé: | Structure: Acier laqué, Revêtement: Peau de chèvre, Rembourrage: 30 kg/m³ Polyvinylbutyral, Assise: Teck Panneau de fibres Naturel, 120 kg capacité de charge maximale, non déhoussable |
| Pièce: | Bar |
| Série: | Country Life |
Évaluations
Se connecter