Connectez-vous à votre compte d'utilisateur pour voir le prix de l'article.
Se connecter
Description
Stools are the all-rounders among pieces of furniture. In the upholstered version they promise comfortable seating, or serve as a surface to put stuff on in the hallway and bedroom. The Country Life stool is seductive with its real hide cover, bringing warmth and country charm to the living room.
- A square upholstered stool with a dark brown steel frame and a cover made of genuine goatskin - each one is unique
- Upholstered stools are basic items for furnishing, and real multi-talents as additional seating, as a footrest or side table
- Natural materials such as hide immediately bring cosiness and warmth to every room
- Hide stools like this one are an ideal choice for the modern country house or chalet style
- As a natural material, hide balances the temperature and never gets cold. Small, fresh stains can simply be wiped off with a damp cloth
Dimensions/ poids (sans emballage)
| Hauteur | 47 cm |
| Largeur | 45 cm |
| Profondeur | 45 cm |
| Poids | 6.5 kg |
| Volume (emballé) | 0,12 m³ |
Informations sur le produit
| Couleur: | Beige, Blanc, Marron |
|---|---|
| Details: | capacité de charge maximale, non déhoussable |
| Catalogue imprimé: | Structure: Acier laqué, Revêtement: Peau de chèvre, Rembourrage: 30 kg/m³ Polyuréthane, Assise: Teck Panneau de fibres Naturel, 120 kg capacité de charge maximale, non déhoussable |
| Pièce: | Cuisine, Salle à manger, Salon |
| Speciaux: | En stock, PRIMA |
| Série: | Country Life |
Évaluations
0 de 0 évaluations
Durchschnittliche Bewertung von 0 von 5 Sternen
Se connecter