Connectez-vous à votre compte d'utilisateur pour voir le prix de l'article.
Se connecter
Description
The “Fluid Realities” collection is the result of KARE's exclusive collaboration with the renowned star designer Karim Rashid. With its futuristic, fluidly rounded shape and high backrest, this récamière is an artistic highlight in any room. The bright white upholstery gives it a unique presence and makes it a haven of peace in minimalist and modern interiors. Its sculptural charm blends seamlessly into any setting, while creating a luxurious, relaxed atmosphere and impressing as a stylish masterpiece.
- Modern récamière in white, 115 x 244.5 x 148.5 centimeters (H/W/D)
- The futuristic, rounded shape with a high backrest creates an artistic, sculptural effect in modern and minimalist interiors
- Thanks to the uniquely structured cover in radiant white, the récamière becomes an elegant haven of peace - on its own or as a highlight in purist interiors
- The fusion of Karim Rashid's iconic style and functional clarity is evident in every detail
- Maximum seating comfort thanks to soft foam padding and ergonomic, rounded shape
Dimensions/ poids (sans emballage)
| Hauteur | 105 cm |
| Largeur | 239 cm |
| Profondeur | 128 cm |
| Poids | 70 kg |
| Volume (emballé) | 3,57 m³ |
Informations sur le produit
| Couleur: | Blanc |
|---|---|
| Details: | capacité de charge maximale, hauteur d'assise, monté, nettoyage à sec, résistance à l'abrasion |
| Catalogue imprimé: | Construction du cadre: Laqué, Pin Bois massif Laqué, Rembourrage: 35 kg/m³ Rembourrage Polyuréthane, Revêtement: 100 % Polyester, Revêtement: 20000 Martindale résistance à l'abrasion, 110 kg capacité de charge maximale, nettoyage à sec, monté, 40 cm hauteur d'assise |
| Speciaux: | En stock, Karim Rashid |
| Série: | Cloud Nest |
| Tendances: | Modern Times |
| Tendances 2: | Modern – Pop |
Évaluations
0 de 0 évaluations
Durchschnittliche Bewertung von 0 von 5 Sternen
Se connecter