Connectez-vous à votre compte d'utilisateur pour voir le prix de l'article.
Se connecter
Description
Soft, versatile and stylish - this generous upholstered stool brings modern nonchalance to any living space. The characteristic box stitching and gently rounded shape create a harmonious look that blends effortlessly into Scandinavian, urban or elegant furnishing concepts. The woven chenille fabric in elegant cream is both understated and sophisticated, while the easy-care surface is also ideal for everyday use. Whether as a cozy seat, shelf or side table - this all-rounder can be used flexibly. In combination with soft tones, natural wood or glass, it creates an airy feeling of space with a feel-good guarantee. A real upgrade for style-conscious interiors.
- Large, rectangular upholstered stool in cream-white, 42 x 125 x 82 centimeters (H/W/D)
- The box stitching and rounded shape make this stool a design highlight in any living area
- The woven upholstery fabric made of chenille yarn in delicate cream is velvety soft, hard-wearing and easy to care for
- All-rounder among small pieces of furniture and versatile, as a stool, side table or storage unit in the hallway
- Cover certified according to OEKO-TEX Standard 100 and particularly abrasion-resistant with 80,000 Martindale
Dimensions/ poids (sans emballage)
| Hauteur | 42 cm |
| Largeur | 95 cm |
| Profondeur | 95 cm |
| Poids | 18 kg |
| Volume (emballé) | 0,40 m³ |
Informations sur le produit
| Couleur: | Beige |
|---|---|
| Details: | Nosagunterfederung, boulochage, capacité de charge maximale, hauteur d'assise, mousse, résistance au frottement, résistance à la lumière, test de la cigarette réussi, Ökotex zertifiziert |
| Catalogue imprimé: | Construction du cadre: Pin Panneau de fibres Naturel, Revêtement: 100 % Polyester, Pied/Pieds: Bois massif Laqué, Rembourrage: 35 kg/m³ mousse, 110 kg capacité de charge maximale, 42 cm hauteur d'assise, 80000 Martindale boulochage, résistance à la lumière, 4 résistance au frottement, test de la cigarette réussi,, |
| Pièce: | Salon |
| Speciaux: | En stock |
| Série: | Salamanca |
| Calendrier marketing: | Septembre |
Évaluations
Se connecter