Connectez-vous à votre compte d'utilisateur pour voir le prix de l'article.
Se connecter
Description
The wooden bed made from solid mango wood radiates calm and cosiness. Here you can relax comfortably as a couple or alone. The light wood gives it a friendly appearance and spreads a pleasant atmosphere. The natural colouring goes very well with ethnic-style bedrooms, with green plants, woven carpets and other wooden furniture. Discover many more models from the Puro collection in our shop.
- Unique: handmade carvings crafted down to the last detail make each bed really different
- Stylish in the bedroom: the bed made of light wood will become your haven of peace, whether you prefer the country house style, love ethnic vibes or prefer natural furnishing
- Generous reclining space: with its dimensions of 160 x 200 cm the wooden bed is ideal as a double bed
- High-quality workmanship: the bed is crafted from lacquered solid mango wood and is a durable piece of furniture that contributes to sustainable living
- Traditional craftsmanship: the Puro furniture collection with its carvings from India proves how vibrant and contemporary handcrafted furniture is today
Dimensions/ poids (sans emballage)
| Hauteur | 91 cm |
| Largeur | 169 cm |
| Profondeur | 218 cm |
| Poids | 56.5 kg |
| Volume (emballé) | 0,61 m³ |
Informations sur le produit
| Couleur: | Naturel |
|---|---|
| Details: | capacité de charge maximale, démonté |
| Catalogue imprimé: | Mangue Bois massif Laqué, 300 kg capacité de charge maximale, démonté |
| Pièce: | Chambre à coucher |
| Speciaux: | Deals, En stock |
| Série: | Puro |
| Tendances: | Cosy Living |
| Tendances 2: | Cosy – Nature |
| Calendrier marketing: | Mars |
Évaluations
Se connecter