Connectez-vous à votre compte d'utilisateur pour voir le prix de l'article.
Se connecter
Description
A true classic reinterpreted: The curved egg-shaped armchair combines retro charm with modern comfort and versatile functionality. The striking grain of the walnut seat shell sets natural accents and creates a warm, inviting look. The coated textile on the inside in a soft leather look complements the look with an elegant, soft touch. Thanks to the practical 360° swivel function, the armchair becomes a flexible centrepiece in living or working areas. Upholstered seats offer pleasant comfort, while the design can be effortlessly combined with vintage furniture, clean lines or colourful highlights. A stylish statement full of personality.
- Brown retro armchair in egg shape with swivel function, 134 x 89 x 77 centimetres (H/W/D)
- The unusual walnut seat shell impresses with its striking grain
- The inside is completely covered with coated textile in a light brown leather look
- With practical 360° swivel function, perfect as a central eye-catcher in the living and working area
- The comfortable seat cushions stylishly round off the armchair and ensure maximum seating comfort
Dimensions/ poids (sans emballage)
| Hauteur | 134 cm |
| Largeur | 89 cm |
| Profondeur | 77 cm |
| Poids | 33 kg |
| Volume (emballé) | 0,99 m³ |
Informations sur le produit
| Couleur: | Marron |
|---|---|
| Details: | capacité de charge maximale, partiellement démonté, pivotant |
| Catalogue imprimé: | Structure: Fibre de verre, Revêtement: 100 % Textile enduit de polyuréthane, Coque d'assise: Noix Panneau de fibres Laqué, Rembourrage: 32 kg/m³ Rembourrage Polyuréthane, 110 kg capacité de charge maximale, 360 ° pivotant, partiellement démonté |
| Série: | Eye Ball |
| Tendances: | Modern Times |
| Tendances 2: | Modern – Living |
Évaluations
Se connecter