Connectez-vous à votre compte d'utilisateur pour voir le prix de l'article.
Se connecter
Description
Colorful expression meets comfortable design! This comfortable cocktail chair instantly brings energy to the room with its yellow floral and nature pattern. The velvety shimmering cover reacts to the incidence of light and gives the surface depth, while the soft upholstery creates a pleasant seating experience. Slim steel legs provide stability and emphasize the modern silhouette. Whether as an extravagant addition to the dining table, a creative accent in the home office, or a solitary statement piece, the chair deliberately creates contrasts and playfully loosens up purist interiors. Particularly effective in combination with simple tables, calm colors, or minimalist materials that give the expressive design room to unfold.
- Comfortable cocktail chair with yellow floral pattern, 77 x 85 x 78 centimeters (H/W/D)
- The beautifully designed armchair in bright yellow delights with colorful flowers, butterflies, and nature motifs
- The fabric shimmers velvety depending on the light, is pleasantly soft, and with 100,000 Martindale, it is particularly abrasion-resistant
- Works perfectly as a central focal point in the living area or a unique eye-catcher in the hallway or home office
- The steel legs and soft upholstery ensure durability and maximum seating comfort
Dimensions/ poids (sans emballage)
| Hauteur | 77 cm |
| Largeur | 85 cm |
| Profondeur | 78 cm |
| Poids | 11 kg |
| Volume (emballé) | 0,37 m³ |
Informations sur le produit
| Couleur: | Jaune, Multicolore |
|---|---|
| Details: | capacité de charge maximale, hauteur d'assise, partiellement démonté, résistance à l'abrasion |
| Catalogue imprimé: | Corps: Naturel, Revêtement: 100 % Polyester (look velours), Pied/Pieds: Acier revêtu de laiton, Rembourrage: 28 kg/m³ Rembourrage Polyuréthane, 120 kg capacité de charge maximale, 45 cm hauteur d'assise, Résistance à l'abrasion: 100000 Martindale résistance à l'abrasion, partiellement démonté |
| Pièce: | Salon |
| Speciaux: | En stock |
| Série: | Water Lily |
| Tendances: | Elegance |
| Tendances 2: | Elegance – Glam, Elegance – Modern |
| Calendrier marketing: | Août |
Évaluations
Se connecter