Connectez-vous à votre compte d'utilisateur pour voir le prix de l'article.
Se connecter
Description
This cream armchair is a true masterpiece of elegance. The luxurious velvet cover in soft, timeless tones and the sturdy frame made of solid beech wood give this piece of furniture a special appeal. The armchair makes a stylish statement in modern, Scandinavian or vintage-inspired interiors in particular. Whether as an accent in the living room or as a charming reading chair - its versatile design allows it to be perfectly combined with various furnishing elements.
- Comfortable armchair with armrests in cream, 102 x 89 x 90.5 centimeters (H/W/D)
- The rounded silhouette and quilted seams in a diamond pattern give the armchair a modern 50s vibe
- The slim, slightly flared legs made of solid wood emphasize the slightly retro touch
- The soft velvet-look cover shimmers in a delicate, elegant shade of cream
- The high back section, wide armrests and soft upholstery create maximum seating comfort
Dimensions/ poids (sans emballage)
| Hauteur | 102 cm |
| Largeur | 89 cm |
| Profondeur | 90.5 cm |
| Poids | 15 kg |
| Volume (emballé) | 0,55 m³ |
Informations sur le produit
| Couleur: | Beige |
|---|---|
| Details: | boulochage, capacité de charge maximale, démonté, hauteur d'assise, résistance au frottement, résistance à l'abrasion, résistance à la lumière |
| Catalogue imprimé: | Structure: Acier naturel, Revêtement: 100 % Polyester (look velours), Rembourrage: Polyuréthane, Pieds: Hêtre Bois massif Laqué, 120 kg capacité de charge maximale, démonté, 50 cm hauteur d'assise, Résistance à l'abrasion: 60000 Martindale résistance à l'abrasion, Résistance au boulochage (pilling): 4 - 5 boulochage, Résistance à la lumière: 4 résistance à la lumière, Résistance au frottement: 4 - 5 résistance au frottement |
| Speciaux: | Deals, En stock |
| Série: | Tudor |
| Calendrier marketing: | Juin |
Évaluations
Se connecter