Connectez-vous à votre compte d'utilisateur pour voir le prix de l'article.
Se connecter
Description
This armchair in golden brown velvet brings luxurious glamor to any home. The soft, elegant fabric and sturdy beech wood frame combine comfort with style. The armchair adds a warm accent to modern, classic or glamorous interiors in particular. Ideal as a reading chair, accent furniture in the living room or as an elegant eye-catcher in the home office - combined with minimalist furniture or decorative accessories, it looks even more impressive. Perfect for giving a room an elegant and inviting atmosphere.
- Comfortable armchair with armrests in golden brown, 102 x 89 x 90.5 centimeters (H/W/D)
- The rounded silhouette and quilted seams in a diamond pattern give the armchair a modern 50s vibe
- The slim, slightly flared legs made of solid wood emphasize the slightly retro touch
- The soft velvet-look cover shimmers in shades of gold and brown depending on the incidence of light
- The high back section, wide armrests and soft upholstery create maximum seating comfort
Dimensions/ poids (sans emballage)
| Hauteur | 102 cm |
| Largeur | 89 cm |
| Profondeur | 90.5 cm |
| Poids | 15 kg |
| Volume (emballé) | 0,55 m³ |
Informations sur le produit
| Couleur: | Marron |
|---|---|
| Details: | boulochage, capacité de charge maximale, démonté, hauteur d'assise, résistance au frottement, résistance à l'abrasion, résistance à la lumière |
| Catalogue imprimé: | Structure: Acier naturel, Revêtement: 100 % Polyester (look velours), Rembourrage: Polyuréthane, Pieds: Hêtre Bois massif Laqué, 120 kg capacité de charge maximale, démonté, 50 cm hauteur d'assise, Résistance à l'abrasion: 60000 Martindale résistance à l'abrasion, Résistance au boulochage (pilling): 4 - 5 boulochage, Résistance à la lumière: 4 résistance à la lumière, Résistance au frottement: 4 - 5 résistance au frottement |
| Speciaux: | En stock |
| Série: | Tudor |
| Calendrier marketing: | Juin |
Évaluations
Se connecter