Connectez-vous à votre compte d'utilisateur pour voir le prix de l'article.
Se connecter
Description
This lounge chair combines avant-garde design with maximum comfort, making it a style-defining highlight. The gently rounded silhouette creates a harmonious spatial effect, while the unusual surface structure radiates subtle elegance. The “Fluid Realities” collection is the result of KARE's exclusive collaboration with star designer Karim Rashid, whose iconic signature combines visionary aesthetics with functional clarity. In radiant white, the armchair blends seamlessly into modern interiors - as a stand-alone piece or in a mix with contrasting accents for a sophisticated living ambience.
- Modern lounge chair in white, 93 x 176.5 x 138 cm (H/W/D)
- Thanks to the cover with a unique texture in radiant white, the armchair is a stylish haven of peace - on its own or as a highlight in purist interiors
- As a stand-alone piece or in combination with simple furniture, the armchair creates expressive accents in the living room or lounge area
- The fusion of Karim Rashid's iconic style and functional clarity is evident in every detail
- Maximum seating comfort thanks to soft foam padding and ergonomic, rounded shape
Dimensions/ poids (sans emballage)
| Hauteur | 97 cm |
| Largeur | 177 cm |
| Profondeur | 138 cm |
| Poids | 88 kg |
| Volume (emballé) | 2,57 m³ |
Informations sur le produit
| Couleur: | Blanc |
|---|---|
| Details: | capacité de charge maximale, hauteur d'assise, monté, nettoyage à sec, résistance à l'abrasion |
| Catalogue imprimé: | Construction du cadre: Laqué, Rembourrage: 35 kg/m³ Rembourrage Polyuréthane, Revêtement: 100 % Polyester, Revêtement: 40000 Martindale résistance à l'abrasion, 110 kg capacité de charge maximale, nettoyage à sec, monté, 40 cm hauteur d'assise |
| Speciaux: | Karim Rashid |
| Série: | Nebula |
| Tendances: | Modern Times |
| Tendances 2: | Modern – Pop |
Évaluations
0 de 0 évaluations
Durchschnittliche Bewertung von 0 von 5 Sternen
Se connecter