Connectez-vous à votre compte d'utilisateur pour voir le prix de l'article.
Se connecter
Description
The “Fluid Realities” collection is the result of an exclusive collaboration between KARE and star designer Karim Rashid, whose iconic signature style combines visionary aesthetics with functional clarity. This lounge chair in bright pink is a striking statement piece. Its ergonomic, rounded shape promises maximum comfort, while the textured surface gives it an extraordinary feel. Whether used on its own or combined with simple furniture, it adds artistic accents to living and lounge areas. A design object that blends modern living with futuristic style.
- Modern lounge chair in pink, 111 x 162 x 120 centimeters (H/W/D)
- The bright pink cover with its unusual texture makes this lounge chair a striking statement piece
- As a stand-alone piece or in combination with simple furniture, this armchair adds dynamic accents to your living room or lounge area.
- The fusion of Karim Rashid's iconic style and functional clarity is evident in every detail
- Maximum seating comfort thanks to soft foam padding and ergonomic, rounded design
Dimensions/ poids (sans emballage)
| Hauteur | 111 cm |
| Largeur | 164 cm |
| Profondeur | 120 cm |
| Poids | 60 kg |
| Volume (emballé) | 2,37 m³ |
Informations sur le produit
| Couleur: | Rose |
|---|---|
| Details: | capacité de charge maximale, hauteur d'assise, monté, nettoyage à sec, résistance à l'abrasion |
| Catalogue imprimé: | Construction du cadre: Panneau de particules Laqué, Pin Bois massif Laqué, Rembourrage: 35 kg/m³ Rembourrage Polyuréthane, Revêtement: 100 % Polyester, Revêtement: 40000 Martindale résistance à l'abrasion, 110 kg capacité de charge maximale, nettoyage à sec, monté, 40 cm hauteur d'assise |
| Pièce: | Salon |
| Speciaux: | Karim Rashid |
| Série: | Glow Wave |
| Tendances: | Modern Times |
| Tendances 2: | Modern – Pop |
Évaluations
Se connecter