Connectez-vous à votre compte d'utilisateur pour voir le prix de l'article.
Se connecter
Description
The “Fluid Realities” collection is the result of an exclusive collaboration between KARE and star designer Karim Rashid, whose iconic signature style combines visionary aesthetics with functional clarity. This lounge chair in natural white becomes a stylish focal point in any interior. Its ergonomic, rounded shape promises maximum comfort, while the textured surface gives it an extraordinary feel. Whether as a stand-alone piece or in combination with minimalist furniture, it adds a touch of class to living and lounge areas. A design object that blends timeless elegance with avant-garde flair.
- Modern lounge chair in white, 111 x 162 x 120 centimeters (H/W/D)
- The exceptionally textured upholstery makes this lounge chair a statement piece
- As a stand-alone piece or in combination with simple furniture, this armchair adds dynamic accents to your living room or lounge area.
- The fusion of Karim Rashid's iconic style and functional clarity is evident in every detail
- Maximum seating comfort thanks to soft foam padding and ergonomic, rounded design
Dimensions/ poids (sans emballage)
| Hauteur | 111 cm |
| Largeur | 164 cm |
| Profondeur | 120 cm |
| Poids | 50 kg |
| Volume (emballé) | 2,37 m³ |
Informations sur le produit
| Couleur: | Beige |
|---|---|
| Details: | capacité de charge maximale, hauteur d'assise, monté, nettoyage à sec, résistance à l'abrasion |
| Catalogue imprimé: | Construction du cadre: Panneau de particules Laqué, Pin Bois massif Laqué, Rembourrage: 35 kg/m³ Rembourrage Polyuréthane, Revêtement: 100 % Polyester, Revêtement: 40000 Martindale résistance à l'abrasion, 110 kg capacité de charge maximale, nettoyage à sec, monté, 40 cm hauteur d'assise |
| Pièce: | Salon |
| Speciaux: | En stock, Karim Rashid |
| Série: | Glow Wave |
| Tendances: | Modern Times |
| Tendances 2: | Modern – Pop |
Évaluations
Se connecter