Connectez-vous à votre compte d'utilisateur pour voir le prix de l'article.
Se connecter
Description
A classic reimagined - this wing chair combines iconic Chesterfield elements with contemporary mid-century charm. The gently curved shape, delicate button details and the light brown upholstery set stylish accents without being overpowering. Slim, flared wooden legs lend the design lightness and elegance, while the high backrest and generous armrests ensure relaxing hours. Ideal as a reading chair in the living room, a stylish addition to the bedroom or a cozy highlight in the home office. In combination with soft carpets, golden accents or side tables in a retro look, this favorite place unfolds its full character.
- Comfortable wing chair with armrests in light brown, 94 x 73 x 83 centimeters (H/W/D)
- The rounded silhouette and Chesterfield-style details give the armchair a modern mid-century vibe
- The slender, slightly flared legs made of solid wood emphasize the slightly retro touch
- With its delicately mottled cover in light brown, the armchair will become a stylish favorite spot
- The high backrest, wide armrests and soft upholstery create maximum seating comfort
Dimensions/ poids (sans emballage)
| Hauteur | 94 cm |
| Largeur | 73 cm |
| Profondeur | 83 cm |
| Poids | 15 kg |
| Volume (emballé) | 0,38 m³ |
Informations sur le produit
| Couleur: | Marron |
|---|---|
| Details: | capacité de charge maximale, hauteur d'assise, partiellement démonté |
| Catalogue imprimé: | Revêtement: 100 % Polyester, Rembourrage: 30 kg/m³ Polyuréthane, Assise: Hêtre Panneau de particules Naturel, Pied/Pieds: Hêtre Bois massif Laqué, 120 kg capacité de charge maximale, 43 cm hauteur d'assise, partiellement démonté |
| Pièce: | Salon |
| Speciaux: | En stock |
| Série: | Vicky |
Évaluations
Se connecter