Connectez-vous à votre compte d'utilisateur pour voir le prix de l'article.
Se connecter
Description
A piece of seating furniture that impresses with its clear lines and contemporary comfort while exuding a light retro charm. The generous upholstery and inviting seat create an oasis of well-being for relaxing moments. The intense petrol blue sets expressive accents and gives the room a lively depth. It can be perfectly combined with warm wood tones, soft natural fibers or metallic details. The slim, filigree frame ensures lightness and flexibility, allowing the piece of furniture to fit effortlessly into a wide variety of room concepts. Ideal for creating retreats, cozy reading corners or stylish highlights in the living room. An elegant companion that skillfully combines comfort and urban charm.
- Comfortable wing chair with armrests in petrol blue, 108 x 73 x 83 centimeters (H/W/D)
- The generous design and the textured cover in bright shades of blue lend a modern retro touch
- The slim chair legs in black create a modern contrast and are made of robust steel
- Works perfectly as a central eye-catcher in the living and working area
- The high back section, wide armrests and soft upholstery create maximum seating comfort
Dimensions/ poids (sans emballage)
| Hauteur | 108 cm |
| Largeur | 73 cm |
| Profondeur | 83 cm |
| Poids | 18 kg |
| Volume (emballé) | 0,55 m³ |
Informations sur le produit
| Couleur: | Bleu |
|---|---|
| Details: | capacité de charge maximale, démonté, hauteur d'assise, résistance à l'abrasion |
| Catalogue imprimé: | Revêtement: 100 % Polyester, Rembourrage: 30 kg/m³ Polyuréthane, Construction du cadre: Panneau de particules Laqué, Pied/Pieds: Acier revêtu par poudre, 110 kg capacité de charge maximale, démonté, 48 cm hauteur d'assise, 30000 Martindale résistance à l'abrasion |
| Speciaux: | En stock |
| Série: | Arne |
Évaluations
Se connecter