Connectez-vous à votre compte d'utilisateur pour voir le prix de l'article.
Se connecter
Description
Elegant shapes, delicate embossing: this 16-piece cutlery set made of chrome-plated stainless steel in silver combines classic elegance with high functionality and timeless sophistication. The curved design fits comfortably in the hand and ensures comfortable handling at every meal. Robustly manufactured, the set will accompany you through many culinary moments – from everyday dinners to special occasions. For a particularly long service life, we recommend cleaning by hand. Harmoniously combined with glass accents, purist white tableware or subtle colour accents, the ensemble unfolds its full stylish effect and makes every place setting an eye-catcher.
- Elegant, 16-piece cutlery set made of chrome-plated stainless steel in silver
- The cutlery impresses with its curved design and classic, delicate embossing
- Comfortable to hold and made of sturdy, chrome-plated stainless steel
- This set consists of four forks, four knives, four soup spoons and four teaspoons
- For a long service life, we recommend cleaning by hand. Not microwave safe
Dimensions/ poids (sans emballage)
| Hauteur | 25 cm |
| Largeur | 14.2 cm |
| Profondeur | 6 cm |
| Poids | 1 kg |
| Volume (emballé) | 0,03 m³ |
Informations sur le produit
| Couleur: | Couleur argent |
|---|---|
| Details: | non adapté au micro-onde |
| Catalogue imprimé: | Acier affiné poli, non adapté au micro-onde |
| Pièce: | Salle à manger |
| Speciaux: | Deals, En stock |
| Série: | Besteck |
Évaluations
Se connecter