Connectez-vous à votre compte d'utilisateur pour voir le prix de l'article.
Se connecter
Description
A modern style statement with function: this swivel chair brings a new dimension to interior design with its exciting material mix of soft bouclé and smooth leather look. The organically shaped seat shell with integrated armrests promises a high level of comfort - perfect for long dinners, creative home office days or as a stylish soloist in the living area. The smart 360° swivel function ensures maximum mobility and makes the chair a flexible all-rounder. Particularly effective in combination with dining tables in natural wood, statement lamps or minimalist carpets. A piece of furniture that combines a love of design with suitability for everyday use - for rooms with character.
- Stylish swivel chair with armrests in beige and black, 81.5 x 63 x 61 centimeters (H/W/D)
- A chair that inspires with its modern color scheme, purist design language and robust workmanship
- The mix of soft bouclé and the leather-look seat creates a harmonious and modern aesthetic
- Thanks to the practical 360° swivel function, the chair offers maximum flexibility and freedom of movement
- The soft upholstery ensures maximum seating comfort at the desk, dining table or in stylish lounges
Dimensions/ poids (sans emballage)
| Hauteur | 81.5 cm |
| Largeur | 63 cm |
| Profondeur | 61 cm |
| Poids | 9.3 kg |
| Volume (emballé) | 0,20 m³ |
Informations sur le produit
| Couleur: | Beige |
|---|---|
| Details: | capacité de charge maximale, démonté, hauteur d'assise, pivotant |
| Catalogue imprimé: | Revêtement: 100 % Textile enduit de polyuréthane, 100 % Polyester, Rembourrage: 30 kg/m³ Polyuréthane, Coque d'assise: Lamibois Naturel, Pied/Pieds: Acier revêtu par poudre, 110 kg capacité de charge maximale, 360 °C pivotant, démonté, 49 cm hauteur d'assise |
| Pièce: | Salle à manger, Salon |
| Tendances: | Modern Times |
| Tendances 2: | Modern – Living |
| Topic: | Home Office |
Évaluations
Se connecter