Connectez-vous à votre compte d'utilisateur pour voir le prix de l'article.
Se connecter
Description
A statement for stylish working with a lounge feel: this swivel armchair combines comfort with clean lines and is the perfect symbiosis of functionality and design. The soft upholstered seat ensures relaxed sitting - ideal for long sessions at the desk or as a stylish addition to the home office. Its slim silhouette with elegantly curved armrests also makes it a highlight at the dining table or in a creative studio. The swivel base ensures freedom of movement, while the timeless design can be effortlessly combined with modern sideboards, industrial elements or Scandinavian restraint. A favorite piece for anyone who wants to cleverly combine style and ergonomics.
- Modern swivel chair with armrests in greige, 90 x 63.5 x 61 centimeters (H/W/D)
- The velvety-soft cover in light greige harmonizes perfectly with the leather-look backrest
- The robust steel frame in dark greige and the straight lines of the design complete the look
- Thanks to the practical swivel function, the chair offers maximum flexibility and freedom of movement
- The soft upholstery ensures maximum seating comfort at the desk, dining table or in stylish lounges
Dimensions/ poids (sans emballage)
| Hauteur | 90 cm |
| Largeur | 63.5 cm |
| Profondeur | 61 cm |
| Poids | 9.8 kg |
| Volume (emballé) | 0,20 m³ |
Informations sur le produit
| Couleur: | Beige, Gris |
|---|---|
| Details: | capacité de charge maximale, démonté, hauteur d'assise, pivotant |
| Catalogue imprimé: | Revêtement: 100 % Polyester, Rembourrage: 30 kg/m³ Polyuréthane, Coque d'assise: Lamibois Naturel, Partie arrière: 100 % Polyester, Pied/Pieds: Acier revêtu par poudre, 110 kg capacité de charge maximale, 360 ° pivotant, démonté, 49 cm hauteur d'assise |
| Pièce: | Salle à manger, Salon |
| Speciaux: | En stock |
| Tendances: | Elegance, Modern Times |
| Tendances 2: | Elegance – Modern, Modern – Living |
| Topic: | Home Office |
Évaluations
0 de 0 évaluations
Durchschnittliche Bewertung von 0 von 5 Sternen
Se connecter