Connectez-vous à votre compte d'utilisateur pour voir le prix de l'article.
Se connecter
Description
This swivel chair is a real style statement! The gently curved shape and elegant, light-colored upholstery give it a luxurious lightness that blends effortlessly into various living concepts. Whether in a Scandinavian-inspired home office, as a sophisticated eye-catcher in a modern loft or as a harmonious addition to minimalism - its soft upholstery and ergonomic shape ensure maximum seating comfort. The 180° swivel function allows maximum freedom of movement, while the sturdy frame provides a secure base. Combined with an elegant wooden dining table, a simple work console or as a stylish addition to a reading corner, this chair is a flexible all-rounder with a design factor!
- Upholstered swivel chair with armrests in white and beige, 85 x 62.5 x 63.5 centimetres (H/W/D)
- The chair impresses with its elegant mix of smooth cover and bouclé look, combined with a rounded shape
- The sturdy metal frame in modern greige sets an elegant, timeless accent
- The soft upholstery ensures maximum seating comfort at the desk, dining table or in stylish lounges
- Thanks to the 180° swivel function, the chair offers maximum flexibility and freedom of movement
Dimensions/ poids (sans emballage)
| Hauteur | 86 cm |
| Largeur | 62.5 cm |
| Profondeur | 64 cm |
| Poids | 12.6 kg |
| Volume (emballé) | 0,21 m³ |
Informations sur le produit
| Couleur: | Blanc |
|---|---|
| Details: | capacité de charge maximale, hauteur d'assise, partiellement démonté, pivotant, résistance à l'abrasion |
| Catalogue imprimé: | Revêtement: 100 % Textile enduit de polyuréthane, 100 % Polyester, Rembourrage: 28 kg/m³ Rembourrage Polyuréthane, Coque d'assise: Lamibois Naturel, Pieds: Acier revêtu par poudre, 110 kg capacité de charge maximale, 180 ° pivotant, 49 cm hauteur d'assise, 50000 Martindale résistance à l'abrasion, partiellement démonté |
| Pièce: | Salle à manger, Salon |
| Speciaux: | En stock, PRIMA |
| Série: | Hilla |
| Topic: | Home Office |
Évaluations
0 de 0 évaluations
Durchschnittliche Bewertung von 0 von 5 Sternen
Se connecter