Connectez-vous à votre compte d'utilisateur pour voir le prix de l'article.
Se connecter
Description
A swivel chair that impresses with its modern design and stylish combination of soft green chenille cover and oiled oak wood. The ergonomic seat ensures a high level of comfort, while the swivel function creates maximum flexibility. Ideal as a highlight in the home office, dining room or study, the chair combines wonderfully with natural wooden furniture and minimalist interiors. The bold color brings a fresh, vibrant touch and fits perfectly with Scandinavian, modern or even boho-inspired spaces.
- Swivel chair with armrests in green, 81 x 51 x 60 centimeters (H/W/D)
- The 180° swivel function makes this dining chair the ideal seat at every table
- Armrests, soft upholstery and the comfortable shell shape ensure maximum seating comfort, whether at the dining table or at the desk
- High-quality chair legs made of oiled solid oak ensure stability and a natural flair
- The practical Easy-Clean cover in elegant dark green repels water and stains
Dimensions/ poids (sans emballage)
| Hauteur | 81 cm |
| Largeur | 51 cm |
| Profondeur | 60 cm |
| Poids | 12 kg |
| Volume (emballé) | 0,30 m³ |
Informations sur le produit
| Couleur: | Vert |
|---|---|
| Details: | Easy Clean, Rückstellfunktion, boulochage, capacité de charge maximale, hauteur d'assise, monté, pivotant, résistance à l'abrasion, résistance à la lumière, test de la cigarette réussi, Ökotex zertifiziert |
| Catalogue imprimé: | Revêtement: 100 % Polyester, Rembourrage: Polyuréthane, Pieds: Chêne Bois massif Huilé, Revêtement:,, 120 kg capacité de charge maximale, 180 ° pivotant, monté, 48 cm hauteur d'assise, Résistance à l'abrasion: 50000 Martindale résistance à l'abrasion, Résistance au boulochage (pilling): 4 - 5 boulochage, Résistance à la lumière: 4 résistance à la lumière, test de la cigarette réussi, |
| Speciaux: | Baisse de prix, En stock |
| Série: | Coco |
| Tendances: | Cosy Living |
| Tendances 2: | Cosy – Nature |
| Topic: | Home Office |
| Calendrier marketing: | Novembre |
Évaluations
Se connecter