Connectez-vous à votre compte d'utilisateur pour voir le prix de l'article.
Se connecter
Description
This swivel chair in cream and white impresses with its elegant, simple look. The soft chenille cover in delicate cream tones harmonizes perfectly with the oiled oak frame and creates a cosy atmosphere. The swivel function and ergonomic shape guarantee a high level of seating comfort and flexibility. Ideal for modern, Scandinavian or minimalist rooms, this chair can be wonderfully integrated into a stylish home office or dining room and adds lively accents to any interior.
- Swivel chair with armrests in cream, 81 x 51 x 60 centimeters (H/W/D)
- The 180° swivel function makes this dining chair the ideal seat at any table
- Armrests, soft upholstery and the comfortable shell shape ensure maximum seating comfort, whether at the dining table or at the desk
- High-quality chair legs made of oiled solid oak ensure stability and a natural flair
- The practical Easy-Clean cover in soft creamy white repels water and stains
Dimensions/ poids (sans emballage)
| Hauteur | 81 cm |
| Largeur | 51 cm |
| Profondeur | 60 cm |
| Poids | 12 kg |
| Volume (emballé) | 0,31 m³ |
Informations sur le produit
| Couleur: | Beige, Naturel |
|---|---|
| Details: | Easy Clean, boulochage, capacité de charge maximale, hauteur d'assise, monté, pivotant, résistance à l'abrasion, résistance à la lumière, test de la cigarette réussi, Ökotex zertifiziert |
| Catalogue imprimé: | Revêtement: 100 % Polyester, Rembourrage: 30 kg/m³ Polyuréthane, Pieds: Chêne Bois massif Huilé, Revêtement:,, 120 kg capacité de charge maximale, 180 ° pivotant, monté, 48 cm hauteur d'assise, Résistance à l'abrasion: 45000 Martindale résistance à l'abrasion, Résistance au boulochage (pilling): 4 - 5 boulochage, Résistance à la lumière: 4 - 5 résistance à la lumière, test de la cigarette réussi |
| Speciaux: | Baisse de prix, En stock |
| Série: | Coco |
| Tendances: | Cosy Living |
| Tendances 2: | Cosy – Nature |
| Topic: | Home Office |
| Calendrier marketing: | Novembre |
Évaluations
Se connecter