Connectez-vous à votre compte d'utilisateur pour voir le prix de l'article.
Se connecter
Description
This office chair combines Scandinavian clarity with urban elegance - a real statement in the working environment. The seat shell made of steam-bent solid poplar wood gives the chair a natural warmth, while the mottled fabric cover in gray adds a modern touch. The matt black metal frame ensures stability and timeless aesthetics. Ideal for home offices or creative workspaces, this chair blends seamlessly into various interior styles. Combined with a minimalist desk and an industrial-look floor lamp, it creates a harmonious overall look that is both functional and stylish. An office chair that not only offers comfort, but also enriches the room design.
- Modern office chair in gray with wooden details and castors, 99 x 69 x 58 centimetres (H/W/D)
- The stylishly shaped seat shell and armrests made of light-colored solid wood set natural accents with the beautiful wood grain
- The textured cover in dark gray is easy to clean and ensures a pleasant feel
- The sturdy steel frame in black with practical castors ensures stability and durability
- Height-adjustable from 48 - 60 cm, the chair adapts flexibly to any workstation
Dimensions/ poids (sans emballage)
| Hauteur | 99 cm |
| Largeur | 69 cm |
| Profondeur | 58 cm |
| Poids | 11.2 kg |
| Volume (emballé) | 0,11 m³ |
Informations sur le produit
| Couleur: | Naturel, Noir |
|---|---|
| Details: | capacité de charge maximale, démonté, réglable en hauteur, sur roulettes |
| Catalogue imprimé: | Revêtement: 100 % Polyester, Rembourrage: 28 kg/m³ Polyuréthane, Assise: Peuplier Bois massif Laqué, Hêtre Lamibois Laqué, Pied: Acier laqué, 110 kg capacité de charge maximale, 48 - 60 cm réglable en hauteur, démonté, sur roulettes |
| Pièce: | Bureau |
| Speciaux: | En stock |
| Série: | Patron |
| Topic: | Home Office |
Évaluations
0 de 0 évaluations
Durchschnittliche Bewertung von 0 von 5 Sternen
Se connecter