Connectez-vous à votre compte d'utilisateur pour voir le prix de l'article.
Se connecter
Description
A modern armchair that combines timeless elegance with cozy lightness. The elegant bouclé upholstery in light cream and beige emphasizes the harmonious silhouette and gives the design a particularly stylish look. Simple legs made of sturdy steel in modern greige add a soft, contemporary accent and provide a stable base. Thanks to comfortable upholstery, a rounded seat shell, and integrated armrests, the chair is comfortable to sit in, ideal for long evenings at the dining table or as a stylish addition to your home office.
- Modern armchair with bouclé upholstery in cream and beige, 80.5 x 58 x 60 centimeters (H/W/D)
- The chair impresses with its elegant bouclé cover in light beige and its harmonious silhouette
- The simple legs made of sturdy steel in modern greige add a subtle accent
- With its timeless design, this chair complements all interior styles, whether at the dining table or as a desk chair
- Maximum seating comfort thanks to comfortable upholstery, rounded seat shell, and armrests
Dimensions/ poids (sans emballage)
| Hauteur | 80.5 cm |
| Largeur | 58 cm |
| Profondeur | 60 cm |
| Poids | 5.98 kg |
| Volume (emballé) | 0,20 m³ |
Informations sur le produit
| Couleur: | Beige, Gris |
|---|---|
| Details: | capacité de charge maximale, démonté, hauteur d'assise |
| Catalogue imprimé: | Revêtement: Polyester, Rembourrage: Polyuréthane, Coque d'assise: Lamibois Naturel, Pied/Pieds: Acier revêtu par poudre, 110 kg capacité de charge maximale, démonté, 45,50 cm hauteur d'assise |
| Pièce: | Salle à manger |
| Speciaux: | En stock |
| Série: | San Francisco |
| Calendrier marketing: | Mars |
Évaluations
Se connecter