Connectez-vous à votre compte d'utilisateur pour voir le prix de l'article.
Se connecter
Description
This Scandinavian-style armchair combines soft shapes with natural materials. The bouclé cover in brilliant white gives it a sophisticated touch, while the oiled oak frame provides stability and warmth. The ergonomic shape and comfortable upholstery invite you to spend relaxing hours at the dining table, in the home office or in the lounge. Perfect for minimalist living concepts or as a stylish contrast to bold colours - a design highlight with a feel-good factor.
- Modern armchair in white with bouclé cover, 79.5 x 55 x 55 centimetres (H/W/D)
- The Scandinavian-style dining chair combines simple elegance with natural, warm materials
- The oiled solid oak frame ensures stability and a natural look
- Thanks to its soft upholstery and ergonomic shape, the chair offers optimum comfort for long periods of sitting
- Ideal for the dining room, home office or lounge area, this armchair sets stylish and modern accents
Dimensions/ poids (sans emballage)
| Hauteur | 79.5 cm |
| Largeur | 55 cm |
| Profondeur | 55 cm |
| Poids | 8 kg |
| Volume (emballé) | 0,36 m³ |
Informations sur le produit
| Couleur: | Beige, Naturel |
|---|---|
| Details: | boulochage, capacité de charge maximale, hauteur d'assise, résistance au frottement, résistance à l'abrasion, résistance à la lumière, test de la cigarette réussi, Ökotex zertifiziert |
| Catalogue imprimé: | Revêtement: Polyester, Rembourrage: 30 kg/m³ Polyuréthane, Pieds: Chêne Bois massif Huilé, 120 kg capacité de charge maximale, 49 cm hauteur d'assise |
| Speciaux: | Baisse de prix, En stock |
| Série: | Julius |
| Tendances: | Cosy Living |
| Tendances 2: | Cosy – Nature |
Évaluations
Se connecter