Connectez-vous à votre compte d'utilisateur pour voir le prix de l'article.
Se connecter
Description
The round shell shape was a classic design feature of Art Deco chairs and still looks great today. Brass details and the simple steel frame give the chair elegance, while the leather-look upholstery adds an exclusive touch. No wonder that this armchair is well suited for modern rooms as well as glamorous interiors.
- Classic chair with rounded back and armrests in an elegant design idiom, in grey and black with a brass accent
- Whether as a cocktail lounge chair, dining table chair or in the office for your desk: it is a perfect companion with lots of flair
- Style allrounder: the leather look in grey matches modern white tables and also wooden tables in the industrial style
- The rounded, continuous arm and backrest and the pleasant upholstery make this chair so comfortable
- Robust and easy to clean: the cover made of coated fabric is the perfect everyday partner
Dimensions/ poids (sans emballage)
| Hauteur | 78.5 cm |
| Largeur | 57.5 cm |
| Profondeur | 55 cm |
| Poids | 7.8 kg |
| Volume (emballé) | 0,26 m³ |
Informations sur le produit
| Couleur: | Gris, Noir |
|---|---|
| Details: | capacité de charge maximale, démonté, hauteur d'assise |
| Catalogue imprimé: | Structure: Acier revêtu de titane, Revêtement: 100 % Textile enduit de polyuréthane, Rembourrage: 24 kg/m³ Polyuréthane, Assise: Lamibois Naturel, Dossier: Panneau de fibres Naturel, Pied/Pieds: Acier revêtu par poudre, 110 kg capacité de charge maximale, démonté, 49 cm hauteur d'assise |
| Pièce: | Salle à manger, Salon |
| Speciaux: | Deals, En stock |
| Série: | Boulevard |
Évaluations
0 de 0 évaluations
Durchschnittliche Bewertung von 0 von 5 Sternen
Se connecter