Connectez-vous à votre compte d'utilisateur pour voir le prix de l'article.
Se connecter
Description
The “Fluid Realities” collection is the result of KARE's exclusive collaboration with the renowned star designer Karim Rashid. With its futuristic silhouette and light blue upholstery in a vintage leather look, this chair sets modern accents in any room. The delicate steel legs with a chrome finish give it an elegant lightness. The chair not only combines stylish aesthetics, but also exceptional comfort, making it the perfect companion in modern living spaces - whether at the dining table, in the home office or as a unique eye-catcher at the make-up console. A true design statement for sophisticated interiors.
- Modern chair in light blue with chrome frame, 84.5 x 49.5 x 59 centimetres (H/W/D)
- The futuristic silhouette and the light blue cover in a vintage leather look create a futuristic, stylish look
- A design highlight in modern interiors - whether as a dining chair, in the home office or at the make-up console
- Delicate chair legs made of robust steel create a modern contrast with a chrome finish
- The soft upholstery and ergonomic design create maximum seating comfort
Dimensions/ poids (sans emballage)
| Hauteur | 85.5 cm |
| Largeur | 48.5 cm |
| Profondeur | 60.5 cm |
| Poids | 5.2 kg |
| Volume (emballé) | 0,18 m³ |
Informations sur le produit
| Couleur: | Bleu |
|---|---|
| Details: | capacité de charge maximale, démonté, hauteur d'assise, résistance à l'abrasion |
| Catalogue imprimé: | Revêtement: 100 % Polyester, Rembourrage: 27 kg/m³ Polyuréthane, Pied/Pieds: Acier chromé, Laqué, 110 kg capacité de charge maximale, démonté, 49 cm hauteur d'assise, Résistance à l'abrasion: 40000 Martindale résistance à l'abrasion |
| Speciaux: | En stock |
| Série: | SoftBlossom |
| Tendances: | Modern Times |
| Tendances 2: | Modern – Pop |
Évaluations
Se connecter