Connectez-vous à votre compte d'utilisateur pour voir le prix de l'article.
Se connecter
Description
A design highlight with understatement: the elegant chair in greige combines modern lines with homely comfort. The gently curved silhouette and soft upholstery invite you to sit and relax - whether at a stylish dinner, in a creative workspace or as an eye-catcher in a reading corner. Slim legs in greige provide graphic clarity and perfectly accentuate the timeless shade. The piece of furniture looks particularly harmonious in combination with natural materials such as wood or linen and warm accents in bronze or cream. A piece of seating furniture that blends effortlessly into any interior - and still leaves an impression.
- Comfortable chair in beige and greige, 83 x 51 x 60 centimeters (H/W/D)
- The softly mottled cover in light beige with quilted seams creates an inviting atmosphere
- The simple legs made of robust steel in modern greige create an elegant, timeless accent
- Thanks to its soft upholstery, the chair offers optimum comfort for long periods of sitting
- Thanks to its compact shape, the chair can be perfectly integrated into the dining room, home office or lounge area
Dimensions/ poids (sans emballage)
| Hauteur | 84 cm |
| Largeur | 50 cm |
| Profondeur | 60 cm |
| Poids | 6.2 kg |
| Volume (emballé) | 0,37 m³ |
Informations sur le produit
| Couleur: | Beige, Gris |
|---|---|
| Details: | capacité de charge maximale, démonté, hauteur d'assise, résistance à l'abrasion |
| Catalogue imprimé: | Revêtement: 100 % Polyester, Rembourrage: 28 kg/m³ Rembourrage Polyuréthane, Construction du cadre: Naturel, Pied/Pieds: Acier revêtu par poudre, 110 kg capacité de charge maximale, démonté, 48 cm hauteur d'assise, 35000 Martindale résistance à l'abrasion |
| Série: | Ruby |
Évaluations
0 de 0 évaluations
Durchschnittliche Bewertung von 0 von 5 Sternen
Se connecter