Connectez-vous à votre compte d'utilisateur pour voir le prix de l'article.
Se connecter
Description
With its lovingly handcrafted character, deliberately irregular lines and charming color contrasts, the tableware from the Capri series brings Mediterranean lightness to the table. The organic design with a picturesque play of colors gives each piece an individual expression - perfect for stylish everyday moments with personality. The lightly textured surface and artistic look are reminiscent of a boutique café by the sea. Ideal for creating a relaxed yet sophisticated look with natural cutlery, coarse linen and simple glasses. Suitable for everyday use thanks to robust materials - and at the same time a real statement for anyone who appreciates something special.
- Colorful ceramic carafe with handle, 21.7 x 11 x 16.5 centimeters (H/W/D)
- Deliberately imperfect lines and contrasting, rich color nuances create an authentic handmade look
- With a generous capacity of 1345 ml, juices, water or wines can be served in style
- Each carafe is carefully hand-painted and unique
- Suitable for dishwasher and microwave -perfect for everyday use or special occasions
Dimensions/ poids (sans emballage)
| Hauteur | 21.7 cm |
| Largeur | 11 cm |
| Profondeur | 16.5 cm |
| Poids | 0.88 kg |
| Volume (emballé) | 0,03 m³ |
Informations sur le produit
| Couleur: | Marron, Multicolore, Orange |
|---|---|
| Details: | adapté au lave-vaisselle, adapté au micro-onde, chaque pièce est unique, fabriqué à la main, quantité de remplissage |
| Catalogue imprimé: | Grès peint à la main, fabriqué à la main, chaque pièce est unique, adapté au micro-onde, adapté au lave-vaisselle, 1345 ml quantité de remplissage |
| Speciaux: | En stock |
| Série: | Capri Geschirr |
Évaluations
Se connecter