Connectez-vous à votre compte d'utilisateur pour voir le prix de l'article.
Se connecter
Description
The “Fluid Realities” collection is the result of KARE's exclusive collaboration with the renowned star designer Karim Rashid. With clear, rounded shapes and a futuristic look, this large designer sofa makes a powerful statement in the living area. The unique, textured cover in brilliant white gives the sofa an elegant presence that impresses both in purist interiors and as a striking highlight. Thanks to its innovative upholstery and careful design, the sofa invites you to relax and creates an unmistakably cozy ambience.
- Large corner sofa with chaise longue on the right
- Large designer sofa from the exclusive cooperation Karim Rashid x KARE Design
- Clear, rounded shapes make this 3-seater a modern, futuristic statement piece in any living area
- Thanks to the uniquely textured cover in radiant white, the sofa is an elegant haven of peace - on its own or as a highlight in purist interiors
- A sophisticated combination of belt suspension, Nosag suspension and soft foam upholstery ensures maximum seating comfort
Dimensions/ poids (sans emballage)
| Hauteur | 73 cm |
| Largeur | 351 cm |
| Profondeur | 200 cm |
| Poids | 200 kg |
| Volume (emballé) | 3,70 m³ |
Informations sur le produit
| Couleur: | Blanc |
|---|---|
| Details: | Nosagunterfederung, capacité de charge maximale, hauteur d'assise, monté, nettoyage à sec, résistance à l'abrasion, suspension avec sangles élastiques |
| Catalogue imprimé: | Corps: Pin Bois massif Laqué, Naturel, Construction du cadre: Pin Panneau de fibres Laqué, Rembourrage: 35 kg/m³ Rembourrage Polyuréthane, Revêtement: 100 % Polyester, Revêtement: 20000 Martindale résistance à l'abrasion, 110 kg capacité de charge maximale, nettoyage à sec, monté, 40 cm hauteur d'assise, Rembourrage de l'assise:, |
| Speciaux: | En stock, Karim Rashid |
| Série: | Soft Edge |
| Tendances: | Modern Times |
| Tendances 2: | Modern – Pop |
Évaluations
0 de 0 évaluations
Durchschnittliche Bewertung von 0 von 5 Sternen
Se connecter