Connectez-vous à votre compte d'utilisateur pour voir le prix de l'article.
Se connecter
Description
The Fluid Realities collection is the result of an exclusive collaboration between KARE and renowned star designer Karim Rashid. With its clean, rounded shapes and futuristic look, this large designer sofa makes a powerful statement in any living room. The unique, textured cover in a delicate cream white gives the sofa an elegant presence that impresses both in purist interiors and as a striking highlight. Thanks to innovative upholstery and careful design, the sofa invites you to relax and creates an unmistakably cosy atmosphere.
- Large corner sofa with chaise longue on the right, 89 x 351 x 325 centimetres (H/W/D)
- Large designer sofa from the exclusive collaboration between Karim Rashid and KARE Design
- Clear, rounded shapes make this 3-seater a modern, futuristic statement piece in any living area
- Thanks to its uniquely structured cover in a soft natural tone, the sofa becomes an elegant haven of peace – either on its own or as a highlight in minimalist interiors
- A sophisticated combination of belt suspension, Nosag springs and soft foam padding ensures maximum seating comfort
Dimensions/ poids (sans emballage)
| Hauteur | 89 cm |
| Largeur | 351 cm |
| Profondeur | 200 cm |
| Poids | 200 kg |
| Volume (emballé) | 3,70 m³ |
Informations sur le produit
| Couleur: | Beige |
|---|---|
| Details: | Elastische Gurtaufhängung, Nosagunterfederung, capacité de charge maximale, hauteur d'assise, monté, nettoyage à sec, résistance à l'abrasion |
| Catalogue imprimé: | Corps: Naturel, Pin Bois massif Laqué, Construction du cadre: Pin Panneau de fibres Laqué, Rembourrage: 35 kg/m³ Rembourrage Polyuréthane, Revêtement: 100 % Polyester, Revêtement: 40000 Martindale résistance à l'abrasion, 110 kg capacité de charge maximale, nettoyage à sec, monté, 40 cm hauteur d'assise, Rembourrage de l'assise:, |
| Pièce: | Salon |
| Speciaux: | En stock, Karim Rashid |
| Série: | Soft Edge |
| Tendances: | Modern Times |
| Tendances 2: | Modern – Pop |
Évaluations
Se connecter