Connectez-vous à votre compte d'utilisateur pour voir le prix de l'article.
Se connecter
Description
Designed by renowned Danish designer Morten Georgsen, the Ravello furniture series embodies Scandinavian design with a distinctive flair. Crafted from solid mango wood, it captivates with its natural grain and warm appearance. Fine gold details lend the pieces a touch of elegance, while the sturdy black steel frame provides modern lightness – a harmonious interplay of nature, design, and function. The wide sideboard in this series offers generous storage space with eight compartments and cuts a fine figure both as a stylish sideboard in the dining area and as media furniture in the living room. A real design highlight with functional added value.
- Wide designer sideboard made of solid wood in brown, 68 x 200 x 45 centimeters (H/W/D)
- Exclusively designed in the best Scandinavian design tradition by renowned furniture designer Morten Georgsen for KARE
- Made from high-quality solid mango wood, which impresses with its stability, characteristic grain, and warm appearance
- Fine golden details and height-adjustable legs made of sturdy steel elegantly complete the sideboard
- 8 spacious compartments provide flexible storage space for tableware, decorations, or media devices in any living area
Dimensions/ poids (sans emballage)
| Hauteur | 68 cm |
| Largeur | 200 cm |
| Profondeur | 45 cm |
| Poids | 55.8 kg |
| Volume (emballé) | 0,63 m³ |
Informations sur le produit
| Couleur: | Naturel |
|---|---|
| Details: | capacité de charge maximale, démonté |
| Catalogue imprimé: | Corps et façade: Mangue Bois massif Corrodé, laqué, Fond: Panneau de fibres Naturel, Pied/Pieds: Acier revêtu par poudre, Poignées: Acier revêtu par poudre, 50 kg capacité de charge maximale, démonté |
| Pièce: | Salon |
| Speciaux: | En stock |
| Série: | Ravello Nature |
| Calendrier marketing: | Janvier, Avril, Mai |
Évaluations
Se connecter