Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Colorful, playful and with a special twist - this glass brings color and dynamism to the table! The vibrant dots in a raised 3D design add an artistic touch to any drink and turn every pour into a stylish experience. Perfect for fine wines or refreshing drinks, it adds a charming touch to any table setting. Whether as a cheerful splash of color in a modern collection of glasses or as an unusual gift for connoisseurs - this design highlight will impress across the board. In combination with plain glasses, it creates an exciting contrast that enhances any table decoration.
- Wine glass with dot design, 23.3 x 8.2 x 8.2 centimeters (H/W/D)
- The dots with 3D effect in different, vibrant colors make this glass a special eye-catcher
- The wine glass with a generous capacity of 530 ml provides a full-bodied enjoyment experience for fine wines
- Ideal gift idea for fans of table decorations and wine lovers
- Please do not put this handmade glass object in the dishwasher to ensure its longevity
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 23 cm |
| Width | 8 cm |
| Depth | 8 cm |
| Weight | 0.18 kg |
| Volume (packed) | 0,07 m³ |
Product information
| Color : | Multicoloured, Transparent |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Filling quantity, Hand-crafted, Not dishwasher safe |
| Print catalogue: | Glass Clear, Glass Colored, Hand-crafted, Each peace unique, 530 ml Filling quantity, Not dishwasher safe |
| Room: | Dining room, Kitchen |
| Season: | Saison2024-2 |
| Series: | Party Dots |
| Specials: | In stock, PRIMA, US-Fit |
| Topic: | Spring Selection |
Reviews
Log in