Description
In delicate dusky pink and with a flowing textured finish, this wine glass is a small work of art for everyday use. The handcrafted surface catches the light in a special way and creates a lively, high-quality appearance. Whether for a relaxed evening on the couch or as a stylish detail on a set table, this glass brings dynamism and elegance to the table. Combined with other glasses in different colors or as an eye-catcher in a clear set, it creates a modern, casual look that makes every drink that little bit more special.
- Wine glass in pink with textured detail, 16.6 x 8.3 x 8.3 centimeters (H/W/D)
- Flowing embossing brings dynamism to the table and gives a high-quality look and feel
- The slightly transparent dark dusky pink color brightens up everyday life and adds zest to the glassware range
- The wine glass, with a capacity of 360 ml, allows you to fully enjoy fine wines
- Each glass is unique and carefully handcrafted
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 16.5 cm |
| Width | 8 cm |
| Depth | 8 cm |
| Weight | 0.35 kg |
| Volume (packed) | 0,06 m³ |
Product information
| Color : | Purple, Rose |
|---|---|
| Details: | Filling quantity, Hand-crafted, Not dishwasher safe, not suitable for microwaves |
| Print catalogue: | Glass Clear, Hand-crafted, 360 ml Filling quantity, not suitable for microwaves, Not dishwasher safe |
| Room: | Bar |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Amara |
| Specials: | In stock |
Reviews
Log in