Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
With its textured applications in fresh shades of green, this glass adds a lively accent to any table. Ideal for water, juices or cocktails, it brings a touch of freshness and style to any occasion. The design blends harmoniously with plain or colorful tableware sets and creates a playful, modern look. Whether for everyday use or special occasions, this glass combines functionality and elegance and can be integrated into a wide variety of table arrangements.
- Clear wine glass with green details, 24 x 9 x 9 centimeters (H/W/D)
- Versatile use for red and white wine - ideal for stylish moments of enjoyment and tasteful table settings
- Thanks to the textured applications in refreshing shades of green, the glass is comfortable to hold
- Harmonizes wonderfully with plain or coloured tableware sets and creates lively accents in the interior
- The wine glass with a capacity of 320 ml provides a full-bodied enjoyment experience for fine wines
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 24 cm |
| Width | 7.3 cm |
| Depth | 7.5 cm |
| Weight | 0.21 kg |
| Volume (packed) | 0,09 m³ |
Product information
| Color : | Green |
|---|---|
| Details: | Filling quantity |
| Print catalogue: | Glass Colored, 320 ml Filling quantity |
| Room: | Dining room, Kitchen |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Confetti |
| Specials: | Deals, In stock, US-Fit |
| Topic: | Spring Selection |
Reviews
Log in