Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Surprise your guests with a champagne cooler of a special kind. This ornament for the table is a joy to look at. And the bowl made of cold-retaining aluminium filled with crackling ice cubes is truly a stylish backdrop for a Veuve Clicquot. Surrounded by twelve long-stemmed glasses, the champagne cooler invites you to drink a toast on very special days.
- XL champagne cooler: this elegant accessory for any celebration measures 38 x 61 x 61 centimetres (H/W/D)
- Two-in-one wine cooler: the voluminous bowl of ice is surrounded by an elegant ring on which 12 glasses can be suspended
- A decorative serving option: drinks and glasses form an ensemble that quickly becomes the focal point of the celebration
- A must-have for champagne lovers: a fine drink is best enjoyed iced and in style
- Convertible: as an alcohol-free variant you can use the wine cooler to serve smoothies and fruit juices
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 36 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 60 cm |
| Weight | 10.6 kg |
| Volume (packed) | 0,27 m³ |
Product information
| Color : | Silvery |
|---|---|
| Details: | Filling quantity |
| Print catalogue: | Aluminum nickel-plated, 22000 ml Filling quantity |
| Room: | Bar, Dining room |
| Season: | Saison2018-2 |
| Specials: | Deals, In stock, US-Fit |
| Topic: | Christmas |
| Marketing calendar: | June, December |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in