Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Designed by renowned Danish designer Morten Georgsen, the Ravello furniture series embodies Scandinavian design with a distinctive flair. Crafted from solid mango wood, it captivates with its natural grain and warm appearance. Fine gold details lend the pieces a touch of elegance, while the sturdy black steel frame provides modern lightness – a harmonious interplay of nature, design, and function. The spacious wardrobe in this series combines elegant design with a well-thought-out layout: with a clothes rail, drawer, open compartments, and shoe rack, it offers practical storage space for jackets, bags, and accessories. Ideal as a stylish solution in the entrance area or as an elegant addition to the dressing room.
- Designer wardrobe made of solid wood in brown, 185 x 120 x 45 centimeters (H/W/D)
- Exclusively designed in the best Scandinavian design tradition by renowned furniture designer Morten Georgsen for KARE
- Made from high-quality solid mango wood, which impresses with its stability, characteristic grain, and warm appearance
- The clothes rail, a drawer, four spacious compartments, and a shoe rack create flexible storage space
- Stores bags, shoes, and jackets and works perfectly as a hallway wardrobe or stylish addition to your closet
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 185 cm |
| Width | 120 cm |
| Depth | 45 cm |
| Weight | 57.8 kg |
| Volume (packed) | 1,19 m³ |
Product information
| Color : | Brown, Nature |
|---|---|
| Details: | Max. load-carrying capacity, Partly dismantled |
| Print catalogue: | Back panel: Medium density fibreboard (MDF) Natural/untreated, Foot/Base: Steel powder-coated, Mango Solid wood Stained-lacquered, Foot/Base: Partly dismantled, 40 kg Max. load-carrying capacity |
| Room: | Bedroom, Corridor |
| Season: | Saison2020-2 |
| Series: | Ravello |
| Specials: | In stock |
| Marketing calendar: | February, April |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in