Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Whether in the bedroom, living room or hallway: with this graceful flower in luxurious XL format, you can create a charming ambience in your home. The orchid is a symbol of love, beauty and youth. The elegant design of this wall decoration in white is additionally enhanced by golden details. In romantically and classically furnished interiors the orchid creates a stylish, feminine highlight.
- Handmade and unique: the flower of an orchid made of artificial stone is hand-painted with loving attention to detail
- Timeless design: the wall decoration in white with highlights in gold blends harmoniously into neutral and colourful interiors
- Decoration in XXL format: with a diameter of 25 cm, the exquisite orchid flower is a generously designed decoration for the wall
- Interior design ideas: appealingly decorates the hallway, lends romance to the bedroom and underlines the elegance of the living room
- Easy to hang: with a sturdy nail the decorative flower can be hung on the wall in no time
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 23 cm |
| Width | 24 cm |
| Depth | 6 cm |
| Weight | 0.63 kg |
| Volume (packed) | 0,08 m³ |
Product information
| Color : | White |
|---|---|
| Details: | Hand-crafted, Horizontal |
| Print catalogue: | Object: Polyresin, For wall fixing Horizontal, Hand-crafted |
| Room: | Corridor |
| Season: | Saison2019-1 |
| Series: | Orchid |
| Specials: | In stock, PRIMA, US-Fit |
| Topic: | Mothers Day, Spring Selection, Valentines Day, Wild Summer |
| Trendshows: | Elegance |
| , Elegance – Glam | |
| Marketing calendar: | April, May |
Reviews
Log in