Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The attractive motif mirror in the shape of a beetle is an absolute eye-catcher on any wall. The reflecting glass in combination with the golden frame gives this handmade wall decoration a refined touch. It fits wonderfully into both modern and classical home interiors. This decorative item is a must for fans of the urban jungle style. The wall decoration looks particularly impressive in combination with other motif mirrors from the series.
- Playful with mirror elements: attractive, reflecting wall decoration in the shape of a beetle
- A classy look: Here a finely crafted gold frame meets mirror glass
- Not just irresistible: the beetle can be perfectly combined with other motif mirrors from the series
- Handmade: The beetle in the urban jungle style is painstakingly handcrafted
- Easy to hang: the mirror is mounted horizontally on the wall
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 37 cm |
| Width | 25 cm |
| Depth | 6 cm |
| Weight | 0.86 kg |
| Volume (packed) | 0,09 m³ |
Product information
| Color : | Golden, Mirrored |
|---|---|
| Details: | Hand-crafted, Vertical |
| Print catalogue: | Front: Glass Mirrored, Frame: Polyresin, For wall fixing Vertical, Hand-crafted |
| Room: | Corridor, Living room |
| Season: | Saison2019-1 |
| Series: | Beetle |
| Specials: | In stock, US-Fit |
| Topic: | Christmas, Mothers Day |
| Trendshows: | Elegance, Modern Times |
| , Retro Elegance | |
| Marketing calendar: | February, May, December |
Reviews
Log in