Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The round mirror with an artistic frame in a shell look flatters your walls as a unique highlight. The handcrafted frame in soft creamy white lends the wall design a stylish and
maritime touch. Whether in the hallway, bedroom or living room - this elaborately designed wall mirror sets harmonious accents as a wall object and creates a bright, friendly
ambience. The designer mirror from KARE is perfect for lovers of decorative wall mirrors who prioritise quality and individuality. It skilfully combines tasteful decoration with
practical use.
- Round wall mirror in white, 110 x 110 x 12 centimetres (H/W/D)
- What makes this large mirror special is the three-dimensional frame with shell decor
- The wide mirror frame is made of dimensionally stable and durable polyresin
- This wall mirror is a decorative key piece with a maritime flair for any modern living style
- Easy to hang on the wall thanks to the recess on the back of the frame, mirror surface 38 centimetres
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 110 cm |
| Width | 110 cm |
| Depth | 12 cm |
| Weight | 17 kg |
| Volume (packed) | 0,28 m³ |
Product information
| Color : | Mirrored, White |
|---|---|
| Details: | Hand-crafted, Horizontal, Mirror surface |
| Print catalogue: | Frame: Polyresin, Back panel: Medium density fibreboard (MDF) Natural/untreated, Glass Mirrored, For wall fixing Horizontal, Hand-crafted, 38 cm Ø Mirror surface |
| Room: | Corridor, Living room |
| Season: | Saison2024-2 |
| Series: | Sea Jewellery |
| Specials: | Deals, In stock |
Reviews
Log in