Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A gold-colored frame and a sculptural lip detail in shiny gold make this wall mirror a real statement piece. The large 3D element at the bottom attracts everyone's attention and gives the round design an original, glamorous touch. Whether as an eye-catcher in the entrance area, above the sideboard, or in the bedroom, the mirror brings style, sophistication, and a playful touch of extravagance to any room. The high-quality workmanship ensures long-lasting beauty. Thanks to pre-mounted hooks, this gem can be easily attached and adds stylish accents to the wall in no time at all.
- Round wall mirror with frame and lip detail in gold, 100 x 100 x 3 centimetres (H/W/D)
- The large lip motif in gold makes the mirror an expressive statement piece
- A glamorous highlight in the hallway, living room, or bedroom for more brightness and depth
- The frame is made of easy-care, durable stainless steel
- Easy to hang thanks to the pre-mounted wall hooks
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 100 cm |
| Width | 100 cm |
| Depth | 3 cm |
| Weight | 17.4 kg |
| Volume (packed) | 0,20 m³ |
Product information
| Color : | Golden, Mirrored |
|---|---|
| Details: | Horizontal und vertical |
| Print catalogue: | Mirror surface: 98 cm Aluminum polished, Frame: Stainless steel lacquered, For wall fixing Horizontal und vertical |
| Room: | Corridor |
| Season: | Saison2025-2 |
| Specials: | In stock |
| Trendshows: | Elegance |
| , Elegance – Glam | |
Reviews
Log in