Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A real light catcher with an artistic character: this mirror transforms any wall into a design statement. The extravagant shape with its three-dimensional frame structure skillfully plays with light and shadow and gives rooms a fascinating depth. Whether above the sideboard, in the hallway or as a highlight in the living area - this mirror not only reflects the surroundings, but also a sense of style. It is particularly effective in combination with fine materials such as glass, metal or marble. In clean interiors, it creates an exciting accent, while in opulent concepts it acts as a brilliant link. An eye-catcher that is more than just functional.
- Round wall mirror with unusual frame in gold, 120 x 120 x 3 centimetres (H/W/D)
- The mirror sets dynamic accents with its eye-catching drop-shaped frame in matt gold
- Perfect as a luxurious highlight in the hallway, living room or bedroom for more brightness and depth
- The frame is made of easy-care, robust steel and powder-coated
- Easy to hang thanks to the pre-assembled wall hooks
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 122 cm |
| Width | 111 cm |
| Depth | 10 cm |
| Weight | 8.9 kg |
| Volume (packed) | 0,24 m³ |
Product information
| Color : | Golden, Mirrored |
|---|---|
| Details: | Horizontal und vertical, Mirror surface |
| Print catalogue: | Frame: Polyurethane, Mirror surface: Glass Mirrored, Back panel: Medium density fibreboard (MDF) Natural/untreated, For wall fixing Horizontal und vertical, 60 - 60 cm Ø Mirror surface |
| Season: | Saison2025-1 |
| Specials: | Deals, In stock |
Reviews
Log in