Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A handcrafted wall mirror in the colours gold and antique gold is the perfect focal point in any room. Due to its shape and its unique design, it gives every room a special atmosphere. Round mirrors with unusual frames are not only a decorative highlight, but also a practical accessory. They can visually enlarge rooms, reflect the light and so create a bright and friendly atmosphere. Whether in the living room, bedroom or entrance area, this mirror will add class and subtle glamour to your home. The reflecting surface has a diameter of 50 cm.
- Mirror for the wall in gold made of metal, 80 x 80 x 7 centimetres (H/W/D)
- The hallway mirror is a masterpiece of craftsmanship, each piece is unique
- Reliefs and decorations on its frame give the mirror individual character
- Hooks for easy wall mounting are fitted on the back of the mirror
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 80 cm |
| Width | 80 cm |
| Depth | 3 cm |
| Weight | 7.9 kg |
| Volume (packed) | 0,09 m³ |
Product information
| Color : | Golden, Mirrored |
|---|---|
| Details: | Assembled, Hand-crafted, Horizontal und vertical, Mirror surface |
| Print catalogue: | Glass: Glass Mirrored, Frame: Steel brass-plated (Steel Sheet), Back panel: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, For wall fixing Horizontal und vertical, Hand-crafted, Assembled, 50 cm Ø Mirror surface |
| Season: | Saison2023-1 |
| Series: | Futoro |
| Specials: | Deals, In stock |
Reviews
Log in