Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
An eye-catching wall mirror with a multi-layered frame that creates a fascinating depth effect thanks to its stepped shapes. The sophisticated gold finish gives the design a luxurious look and creates a lively interplay of light and shadow. This artistic gem brings warmth and elegance to any room. It harmonizes particularly effectively with modern, clear furniture or sets stylish accents as a contrast to opulent decorations. Perfect for visually opening up hallways, living rooms or bedrooms and adding a special touch to any ambience.
- Extraordinary wall mirror with golden frame, 112 x 100 x 4 centimetres (H/W/D)
- Adds dynamism to any room in an elegant way thanks to its geometric design
- The sophisticated frame in gold is made of robust solid wood and lacquered
- Perfect as an eye-catcher in the hallway, bedroom or living area - on its own or as part of a mirror gallery
- Easy to hang horizontally or vertically thanks to the pre-mounted wall hooks
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 112 cm |
| Width | 100 cm |
| Depth | 4 cm |
| Weight | 13.9 kg |
| Volume (packed) | 0,14 m³ |
Product information
| Color : | Golden, Mirrored |
|---|---|
| Details: | Horizontal und vertical, Mirror surface |
| Print catalogue: | Mirror surface: Glass Mirrored, Frame: Paulownia Solid wood Lacquered, Back panel: Medium density fibreboard (MDF) Natural/untreated, For wall fixing Horizontal und vertical, Mirror surface |
| Room: | Corridor, Living room |
| Season: | Saison2024-2 |
| Series: | Double Vision |
| Specials: | Deals, In stock |
| Trendshows: | Elegance |
| , Elegance – Glam, Elegance – Modern | |
Reviews
Log in