Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Are you proud of your interior? Then you can double your enjoyment of your home with a wall mirror. Mirrors bring more light into bedrooms, hallways or living rooms and visually expand your spaces. Thanks to its special shape this mirror acts like a window into an additional room that reflects your good taste. Top tip: the mirror can not only be mounted on the wall, but also leaned against it. If you decide to use this option, it’s worth thinking about anti-slip protection.
- Golden mirror for the wall made of metal and finished with brass
- Stands out from other mirrors with its unusual shape
- Large enough as a hall mirror for a check on your outfit
- Catches the daylight opposite windows and also beams it into dark corners
- Can be leaned against the wall or hung by the metal hooks on the back
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 165 cm |
| Width | 55 cm |
| Depth | 3 cm |
| Weight | 12.5 kg |
| Volume (packed) | 0,10 m³ |
Product information
| Color : | Mirrored, Silvery |
|---|---|
| Details: | Hand-crafted, Mirror surface, Vertical |
| Print catalogue: | Frame: Steel brass-plated, Glass Mirrored, For wall fixing Vertical, Hand-crafted, For stationary use Vertical, 160 x 55 cm Mirror surface |
| Room: | Corridor |
| Season: | Saison2022-1 |
| Specials: | In stock, US-Fit |
Reviews
Log in