Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
This round wall mirror with its design appeal stands out thanks to its functionality and high-quality materials. With a diameter of 100 cm, it provides a large reflecting surface for use in a hallway or as a decorative highlight in the bedroom. It visually enlarges rooms and is perfect above a sideboard or a sofa in the living room. The lacquered oak wood of the frame enhances this mirror and makes it ideal for Scandinavian interior styles as well.
- Round, modern mirror, 100 x 100 x 3.7 cm (H/W/D)
- The narrow, external frame made of solid oak wood enhances this timelessly beautiful mirror model
- You will love the pure, minimalist design that goes with all interior design ideas
- Steel hooks fitted to the back of the frame make it easy to hang
- The stable MDF board on the back ensures the quality and durability of this designer mirror
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 100 cm |
| Width | 100 cm |
| Depth | 3.7 cm |
| Weight | 9.8 kg |
| Volume (packed) | 0,12 m³ |
Product information
| Color : | Mirrored |
|---|---|
| Details: | Horizontal und vertical, Mirror surface |
| Print catalogue: | Glass: Glass Mirrored, Frame: Oak Solid wood Lacquered, Back panel: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, For wall fixing Horizontal und vertical, 100 cm Ø Mirror surface |
| Room: | Corridor, Living room |
| Season: | Saison2024-1 |
| Series: | Cleo |
| Specials: | Deals, In stock |
| Topic: | Christmas, Home Office |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Modern – Living | |
| Marketing calendar: | July |
Reviews
Log in