Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
This rectangular wall mirror stands out thanks to its functionality and high-quality materials. With a height of 200 cm, it can also serve as a full-length mirror in the hallway or bedroom. Hung horizontally, it visually enlarges rooms, making it perfect above a sideboard or a sofa in the living room, for example. The lacquered oak wood of the frame enhances this mirror and makes it ideal for Scandinavian interior styles as well.
- Large, modern portrait-format wall mirror, 200 x 70 x 3.7 cm (H/W/D)
- The slender outer frame made of solid oak gives this timelessly beautiful mirror its sophisticated appearance
- You will love the pure, minimalist look that goes with any interior design style
- Steel hooks fitted to the back of the frame make it easy to hang
- The stable MDF board on the back ensures the quality and durability of this designer mirror
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 200 cm |
| Width | 70 cm |
| Depth | 3.7 cm |
| Weight | 17.4 kg |
| Volume (packed) | 0,21 m³ |
Product information
| Color : | Mirrored |
|---|---|
| Details: | Horizontal und vertical, Mirror surface |
| Print catalogue: | Glass: Glass Mirrored, Frame: Oak Solid wood Lacquered, Back panel: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, For wall fixing Horizontal und vertical, 70 - 200 cm Mirror surface, Maintenance and Cleaning: Art. No. 25002 Furniture Cleaner |
| Room: | Corridor, Living room |
| Season: | Saison2024-1 |
| Series: | Cleo |
| Specials: | Deals, In stock |
| Topic: | Christmas, Home Office |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Modern – Living | |
Reviews
Log in